مروری بر پنج ویژگی برجسته و تأثیرگذار مک بوک ایر

حتی اگر طرفدار اپل نباشیم، باید اذعان کنیم که پس از معرفی مک بوک ایر، برخی ویژگی های آن را در محصولات دیگر شرکت ها نیز شاهد بودیم.

در ادامه پنج ویژگی متداول لپ تاپ های ده سال قبل که پس از معرفی مک بوک ایر تقریباً از بین رفتند را مرور می کنیم.

درایو نوری

مک بوک ایر یکی از اولین لپ تاپ های پریمیوم بازار محسوب بود که بدون درایو نوری وارد بازار شد. البته همواره استفاده از درایوهای اکسترنال ممکن است، اما حذف این بخش کاربردی در آن زمان جسارت زیادی را می طلبید.

 

 

 

حالا پس از گذشت 10 سال اکثر لپ تاپ های پریمیوم فاقد درایو نوری هستند، با اینکه در آن زمان کسی باور نمی کرد مردم علاقه ای به خرید چنین دستگاهی داشته باشند. با افزایش سرعت اینترنت و ظرفیت ابزارهای ذخیره سازی، دیگر هیچکس نیازی به درایو نوری احساس نمی کند.

باتری های قابل تعویض

یکی دیگر از اقدامات پیشگامانه اپل در زمان عرضه مک بوک ایر، استفاده از باتری های غیر قابل تعویض توسط کاربر بود، موضوعی که از همان ابتدا مورد انتقاد کارشناسان و کاربران قرار گرفت. با این حال اکنون اکثر دستگاه های حرفه ای بازار وضعیت مشابهی دارند و دیگر نمی توانید باتری زاپاس برای لپ تاپ همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

درگاه های کاربردی

اپل همیشه با درگاه های رایج و استاندارد در دنیای دیجیتال مشکل داشت و این موضوع را در مک بوک ایر به خوبی نشان داد. این دستگاه بدون درگاه کارت حافظه و فقط با یک پورت USB عرضه شد که به طرز عجیبی زیر یک پوشش فلزی پنهان شده بودند. ده سال قبل معمولاً لپ تاپ ها را با انواع و اقسام پورت ها، حتی درگاه های Serial و Parallel می دیدیم.

 

 

 

البته این تصمیم نتیجه مطلوبی نداشت و اپل تصمیم گرفت در نسخه های بعدی درگاه کارت حافظه را به مک بوک ایر برگرداند و پوشش پورت ها را هم حذف کند. با این حال اکنون در جدیدترین نسخه مک بوک پرو می بینیم که این کمپانی باز هم دشمنی خود با درگاه ها را به نمایش گذاشته و فقط چند پورت USB-C را در این دستگاه ها جای داده.

ضخامت بدنه

درست است که هنوز لپ تاپ هایی با ضخامت چند سانتی متری را در بازار می بینیم، اما اولترابوک ها نیز تنوع زیادی پیدا کرده اند. این سبک طراحی برای اولین بار در مک بوک ایر معرفی شد و پس از آن هر دستگاه باریکی به منزله رقیب (یا کپی) لپ تاپ باریک اپل شناخته می شد.

حالا به لطف پیشرفت در حوزه طراحی و تولید، اکثر شرکت ها به تولید اولترابوک ها روی آورده اند و محصولات زیبایی همچون Dell XPS 13، ایسر سوئفت 7، ایسوس ذن بوک، اچ پی اسپکتر و غیره را با ضخامت حدود یک سانتی متر می بینیم.

لولاهای قدیمی

اگر نگاهی به لپ تاپ ها و به خصوص اولترابوک های جدید بیندازید، می بینید که اکثر آنها طراحی کلی یکسانی دارند. نوع اتصال لولای بین نمایشگر و بدنه در دستگاه های مدرن، یکی از ویژگی هاییست که از مک بوک ایر به ارث رسیده. این لولا روی لبه پشتی بدنه جای گرفته و نه بالای آن.

 

 

 

با این نوع طراحی اگرچه نمایشگر به طور کامل باز نمی شود، اما دیگر شاهد روکش پلاستیکی لولاها در بالای بدنه نیستید که هم زیبایی لپ تاپ را تحت تأثیر قرار می دهند و هم فضای زیادی را اشغال می کنند. این نحوه اتصال نمایشگر به بدنه هم برای نخستین بار توسط اپل طراحی و به کار گرفته شد.

منبع : دیجیاتو

 


نظرات کاربران
ارسال نظر