چند مشکل شایع سخت افزاری

شاید برای شما نیز، هنگام کار با کامپیوتر مشکلاتی مربوط به سخت افزار Hardware یا نرم افزار Software اتفاق افتاده باشد. و اگر این مشکلات مربوط به موارد پیچیده و فنی باشد، قطعا باید تخصصی در آن زمینه داشت. در این مقاله به چند مورد از شایع ترین و رایج ترین مشکلات سخت افزاری hardware و راه حل برطرف کردنشان میپردازیم.

خاموش شدن غیره منتظره
صفحه مشکی black screen به طور ناگهان کامپیوتر را بدون ذکر هیچ دلیلی از کار می اندازد و در مقابلمان با یک صفحه سیاه مجرد از هر چیزی روبرو می شویم و حتی بعد از روشن کردن کامپیوتر نیز این صفحه سیاه همانطور که بوده باقی خواهد ماند، بنابراین در چنین موقعیتی باید صفحه و کابل پاور و دیتا مخصوص به آن را و همچنین کارت گرافیک و رم ها را بررسی کرد، چون هرگونه سوء عملکردی موجب عدم ارائه داده ها خواهد شد و از کابل 12 ولت مادربرد و کابل پاور در کامپیوتر و شارژر در لپ تاپ اطمینان حاصل کنید.

 

هنگ کردن سیستم hanging
در حالیکه با کامپیوتر مشغول به کار هستید ممکن است سیستم شما هنگ کرده و هیچ دستوری را اجراء نکند و کاملا متوقف شود، اما در عین حال صفحه کامپیوتر روبروی ما باز و ثابت و خاموش نشده است که سیستم شما در حالت hanging به اصطلاح قرار گرفته است، بنابراین در چنین موقعیتی موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که به طور طبیعی کار می کنند:

  •     هارد دیسک را مورد بررسی قرار داده تا مطمئن شوید هیچ آسیبی به قطعاتی که داده ها روی آن ها ذخیره می شود نرسیده باشد، به عبارتی دچار بدسکتور bad sector نشده باشد.
  •     از سلامت سوکت های دیتا و پاور مطمئن شوید چرا که در صورت هر آسیبی انتقال داده ها غیرفعال خواهد شد.
  •     از فضای خالی روی هارد دیسک مخصوصا در درایو C اطمینان حاصل کنید، حتما باید فضایی برای برنامه ها برای ایجاد فایل های مهم وجود داشته باشد و عدم وجود فضای خالی موجب کندی سیستم عامل خواهد شد.


مشکل سخت افزاری هنگام شروع

مرحله بوت از مهمترین مراحل برای بررسی اطمینان از بایوس bios که برنامه ایی مخصوص برای مدیریت و کنترل در سخت افزارهاست می باشد. از طریق بایوس می توان فهمید که همه چیز به خوبی کار میکنند و مشکلی وجود ندارد، دکمه پاور را بزنید و تا رسیدن به سیستم عامل کامپیوتر مراحل بررسی را طی میکند و به هر مشکلی که برسد متوقف شده و بوق ها یا کدهای هشدار دهنده مخصوص به مشکل را صادر میکند که از مهمترینشان موارد زیر است:

  •         وجود مشکل در رم
  •         وجود مشکل در کارت گرافیک
  •         نسخه بایوس متفاوت است و از مادربرد پشتیبانی نمیکند

 

راه اندازی مجدد continue reboots
یکی دیگر از شایع ترین مشکلات سخت افزاری ، تکرار شدن راه اندازی سیستم است. هر وقت که کامپیوتر شروع به بالا آمدن می کند و وارد سیستم عامل که می شود، دو مرتبه از نو شروع به راه اندازی مجدد می کند و شاید چندین بار تکرار شود. برای حل این مشکل مراحل زیر را انجام دهید:

  •     از نصب درایورها و جدیدترین بروزرسانی ها و برنامه های نصب شده روی کامپیوتر و حذف درایور اطمینان حاصل کنید.
  •     کلید f8 روی کیبورد را در حالت راه اندازی مجدد زده و وارد سیف مد safe mode شده تا boot from last known working configuration را انتخاب نمایید.

 

مشکل عدم جریان برق (NoPower)
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کامپیوتر را روشن کردید اما کار نکرده، با اینکه می دانید به برق وصل است و اتصالات مشکلی ندارند، در این حالت باید از وجود برق مطمئن شوید و با یک فازمتر ببینید اصلا برقی به آن پریز میرسد یا خیر. اگر برق بود باید برویم سراغ تست پاور power ، شاید مشکل از پاور باشد، لذا همان طور که به برق وصل است یک قطعه سیم را ، یک سرش را وارد سوکت سیم سبز رنگ و یک سرش را وارد سوکت سیم مشکی رنگ در کنار همان سیم سبز کرده و ببینید آیا پاور کار میکند یا نه ، اگر کار نکرد یعنی پاور شما خراب شده و مشکل پیدا کرده است.

 

گردوخاک Dust
یکی از مشکل ساز ترین موارد در کامپیوتر گردوغبار است که به مرور زمان تراکم یافته و مانع تهویه هوا می شود، لذا لازم است هر از گاهی کیس را تمیز کرد.

 

سروصداهای ناراحت کننده loud noises
گاهی صداهایی از کامپیوتر می شنویم و بی تفاوت از کنار آن میگذریم، در حالی که ممکن است روز به روز این صداها بیشتر شده موجب ضرر برای کامپیوتر ما شود، این صدا در واقع به خاطر نقصی در یک بخش کامپیوتر است مثل هارد دیسک ، پس وقتی صدایی از آن بشنویم دلیل وجود بدسکتور Bad Sector در هارد میباشد، لذا باید تمام اطلاعات را از این هارد به یک هارد جدید منتقل کرد، چون ممکن است از دست برود و هارد خراب شود و بعد از آن شروع به رفع بدسکتور هارد دیسک می کنیم. مورد دیگری که می تواند مشکل صدا داشته باشد فن ها می باشند فن سی پی یو یا فن پاور. ولتاژ آن را بررسی کرده یا اگر خاک و غبار گرفته تمیز کنید.

همچنین ممکن است خازن هایی که روی مادربرد به کار رفته گاهی آسیب ببینند و به بخش های دیگر آسیب وارد کرده و موجب بروز صدا شوند.

گروه فنی ایریکام با امکان مشاوره آنلاین و تلفنی میتواند در این امر یاری رسان شما باشد.

شماره تماس واحد سخت افزار: 03136670005

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر