نحوه پاک‌سازی ایمن کارت حافظه SSD

کارت حافظه SSD امروزه روی لپ‌تاپ‌های جدید وجود دارد و بسیاری نیز با توجه به قابلیت‌هایی که این درایو دارد،‌اقدام به نصب آن بر روی لپ تاپ‌های قدیمی خود کرده‌اند. در مواقعی نیاز است تا نسبت به پاک کردن داده‌های موجود روی درایو SSD اقدام کنیم که پاک کردن ایمن آن روشی ساده بوده و با استفاده از نرم‌های موجود می‌توان آن را انجام داد. با توجه به اهمیتی که درایو SSD در لپ تاپ شما دارد، به منظور پاک کردن داده‌های موجود روی آن باید بسیار دقت کنید و قبل از هر اقدامی از هر آنچه روی درایو به آن‌ها نیاز دارید، نسخه پشتیبان تهیه کنید. در ادامه ایمن مقاله با راهکارهای پاک سازی ایمن درایو SSD بیشتر آشنا خواهید شد تا بتوانید بدون اینکه روی عملکرد این قطعه تاثیر بگذارید، داده‌های موجود در آن را پاک کنید.

کارت SSD چیست؟

کارت حافظه SSD رقیبی سرسخت برای حافظه‌های HDD‌ است زیرا مزیت‌های بسیاری مانند مقاومت بالا،‌مصرف برق کمتر و سرعت عملکرد بالاتر دارد. در مقایسه حافظه‌های SSD و HDD باید گفت که قیمت کارت حافظه SSD بیشتر است و همچنین نحوه پاک سازی داده‌های ذخیره شده قدیمی نیز از روی این کارت حافظه مشکل‌تر خواهد بود.

چرا در کارت حافظه SSD فرمت کردن کافی نیست؟

سوالی که در اینجا برای بسیاری به وجود می‌آید آن است که چرا برای پاک کردن کارت حافظه SSD فرمت کردن کافی نیست؟ در پاسخ باید گفت وجود قالب بندی ایمن و خاص باعث این اتفاق خواهد شد. بسیاری از کاربرانی که با کارت‌های حافظه HDD یا SSD کار کرده باشند، به طور حتم با اصلاح قالب بندی آشنا هستند. قالب بندی کارت حافظه روشی ایمن است که با استفاده از آن عملکرد لپ تاپ نیز بهتر خواهد شد ولی در صورتی که به اطلاعات موجود روی کارت حافظه نیازی نباشد، پاک کردن آن، کار دشواری خواهد بود.

چطور با استفاده از BIOS یا UEFI‌ داده‌ها را پاک کنیم؟

نکته قابل توجه آن است که پاک کردن داده‌ها با استفاده از BIOS یا UEFI‌ در بسیاری از کامپیوترها روشی ایمن و استاندارد نیست. در صورتی که کامپیوتر شما از آخرین نسخه  BIOS یا UEFI‌ پشتیبانی کند، مراحل پاک کردن داده‌ها نسبتا ساده خواهد بود و این مراحل به شرح زیرا است:‌ 

  • وارد تنظیمات BIOS یا UEFI‌ سیستم خود شوید.
  • به دنبال کارت حافظه SSD مورد نظر خود بگردید و آن را انتخاب کنید.
  • سپس به دنبال گزینه Secure Erase یا data wipe باشید. 
  • با انتخاب گزینه Secure Erase مراحل حذف داده‌ها از روی کارت حافظه SSD شما انجام خواهد شد. 

پاک سازی ایمن داده‌ها با استفاده از نرم افزار

حذف ایمن داده‌ها با استفاده از نرم افزار، روشی مرسوم میان بسیاری از کاربران است. در این روش در ابتدا باید مشخصات دستگاه خود را جستجو کنید، سپس به وب سایت سازنده دستگاه مراجعه کرده و در قسمت پشتیبانی به دنبال نسخه‌های پشتیبانی و نرم افزارهایی باشید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید نسبت به حذف ایمن داده از روی کارت حافظه SSD اقدام کنید.

بهترین برنامه‌ها برای پاک کردن دادهای کارت حافظه SSD

  • Intel® Solid State Drive Toolbox
  • Samsung Magician
  • GParted
  • EaseUS

این نرم افزارها بهترین نرم افزارهایی هستند که با استفاده از امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند، می‌توانند به صورت کاملا ایمن و به بهترین نحو ممکن نسبت به حذف داده‌ها از روی کارت حافظه SSD‌ اقدام کنند. در ادامه با روند کار هریک از این نرم افزارها بیشتر آشنا شوید:

Intel® Solid State Drive Toolbox

برای کاربران ویندوزی که از کارت حافظه SSD اینتل استفاده می‌کنند. شرکت اینتل نرم افزار بسیار کاربردی را در دسترس آن‌ها قرار داده است که با استفاده از آن می‌توانند کارت حافظه SSD خود را مدیریت کنند. استفاده از این نرم افزار بسیار ساده بوده و کافی است پس از به اجرا درآمدن آن به تب سمت چپ آن مراجعه کنید و گزینه Secure Erase را انتخاب کنید و دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید تا داده‌های کارت حافظه SSD شما با امنیت بالایی حذف شوند.

Samsung Magician

ابزار Samsung Magician مانند ابزار Solid State Drive Toolbox است ولی از رابطه کاربردی بروزتر و ساده‌تری برخوردار است. در این نرم افزار نیز قابلیت Secure Erase در نوار سمت چپ قرار گرفته که با انتخاب آن می‌توانید نسبت به حذف ایمن داده‌ها از روی کارت حافظه SSD خود اقدام کنید.

GParted

نرم افزار GParted نرم افزاری قابل اعتماد و پرکاربردی است که توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار با بروزرسانی جدیدی که انجام داده امکان مدیریت فایل بندی‌ها را نیز برای کاربران فراهم کرده است. نرم افزار GParted از بهترین گزینه‌ها برای کاربرانی است که از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کنند. استفاده از این نرم افزار هرچند مانند دو نرم افزار دیگر ساده نیست ولی کاربردی‌تر خواهد بود.

EaseUS

نرم افزار EaseUS از دیگر نرم افزارهایی است که برای مدت طولانی توسط کاربران مورد استفاده قرار کی‌گیرد. به منظور استفاده از این نرم افزار کافی است بر روی درایوی که قصد پاک سازی آن را دارید، راست کلیک کنید، سپس گزینه wipe data را انتخاب کنید و تمامی مراحل را مطابق با دستورالعمل طی کنید.

آیا کارت حافظه SSD به پاک سازی امن داده‌ها نیاز دارد؟

با توجه به اینکه حذف ایمن داده‌ها از روی کارت حافظه SSD کاری پیچیده است، این کار برای کاربران معمولی ضرورتی ندارد زیرا حجم و اطلاعاتی که آن‌ها در طول سال با آن سروکار دارند، پیچیده و خاص نیست. این کاربران تنها با استفاده از نرم افزارهای گفته شده در بالا می‌توانند نسبت به بهینه سازی و بهتر کردن داده‌های خود اقدام کنند تا نیازی به پاک کردن ایمن داده‌ها نداشته باشند. تنها نکته‌ای که وجود دارد آن است که پاک کردن ایمن داده‌ها زمانی ضرورت پیدا می‌کند که کاربر تمایل به فروش لپ تاپ یا کارت حافظه SSD خود را داشته باشد.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید

به یاد داشته باشید که کارت‌های حافظه SSD قدیمی نسبت به کارت‌های جدید از حساسیت بیشتری برخوردار هستند، پس حتما قبل هر اقدامی از تمامی داده‌ها و آنچه روی کارت حافظه است،‌ در صورت نیاز نسخه پشتیبانی تهیه کنید. همچنین توصیه می‌شود تمامی مراحل پاک سازی امن داده توسط متخصصان با تجربه در این زمینه انجام شود تا هم لپ تاپ شما و کارت حافظه سالم بمانند و به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر