هنگام ریختن مایعات روی لپ تاپ و موبایل چه کنیم؟!

هنگام ریختن مایعات روی لپ تاپ چه کنیم؟!

افسوس نخورید ، دست به کار شوید

اگر از لپ تاپ استفاده میکنید به احتمال زیاد روزی با صحنه زیر مواجه خواهید شد ، پس با صرف چند دقیقه وقت و مطالعه این مطلب ، آگاهی و سرعت عمل خود را بالا برده و از زیان مالی بیشتر جلوگیری کنید.

باتری و شارژر را جدا کنید

وجود جریان برق در مادربرد رطوبت دیده مهمترین علت خرابی آن است، پس بدون اتلاف وقت ابتدا شارژر و سپس باتری را از لپ تاپ جدا کنید.البته اگر باتری دستگاه شما داخلی میباشد دستگاه را خاموش و سریعا به یک مرکز تعمیرات مراجعه کنید.

 

قاتل را از بین ببرید

حالا باید از نفوذ بیشتر مایع به داخل لپ تاپ جلوگیری کرد.یک دستمال ، اسفنج یا هر چیزی با قابلیت جذب بالای مایعات وسیله خوبی خواهد بود.دستمال را روی دکمه های کیبورد فشار دهید تا مایع را از لا به لای دکمه ها به خود جذب کند.

از جاذبه زمین کمک بگیرید

لپ تاپ را به صورت وارونه قرار دهید تا مایعات از زیر کیبورد به مادربرد دستگاه نفوذ نکنند. از تکاندن یا ضربه زدن به پشت دستگاه به شدت خوداری کنید چرا که هزینه تعویض هارددیسک هم به هزینه های شما اضافه خواهد شد.

 

کیبورد لپ تاپ را جدا کنید

اگر تا 24 ساعت آینده به یک مرکز تعمیرات دسترسی ندارید چاره ای جز دست به کار شدن نیست هر چند که ممکن است باعث آسیب جدی به دستگاه شوید.پیچ های کیبورد اکثر لپ تاپ ها در پشت دستگاه قرار دارند.آنها را مانند عکس باز کنید. تذکر : مراجعه به متخصص اولویت اول است.

 

مرحله دوم جدا کردن کیبورد

به طور عمومی در بالای کیبوردها تعدادی خار وجود دارد که میتوانید با یک چاقو آنها را یک به یک به عقب فشار داده و با ناخن کیبورد را مانند عکس به طرف بالا بکشید.از کمی خم شدن کیبورد نترسید و ادامه دهید. تذکر : مراجعه به متخصص اولویت اول است.

از نفوذ مایعات جلوگیری کنید

همانطور که در تصویر مشخص است در قسمت زیر کیبورد منافذی وجود دارد که باعث رسیدن رطوبت به مادربرد میشود.بهتر است کابل کیبورد را جدا کرده و با دستمال این قسمت ها را خشک نموده سپس مرحله 4 را انجام دهید. تذکر : مراجعه به متخصص در اولویت است.

سشوار ممنوع

به هیچ عنوان از سشوار برا خشک کردن دستگاه یا کیبورد استفاده نکنید چرا که فشار هوا باعث نفوذ بیشتر مایعات به قسمتهای مختلف مادربرد شده و آسیب بیشتری را به همراه خواهد داشت.حتی در بعضی مواقع این حرارت باعث خرابی قطعات خواهد شد.

 

در ایریکام با لپ تاپ رطوبت دیده چه میکنیم؟!

در مرحله اول مادربرد لپ تاپ شما توسط دستگاه التراسونیک (شناور کردن قطعه در مایع مخصوص جهت پاکسازی) شستشو داده میشود تا هرگونه مایعات خشک یا سولفاته شده را پاک کند.

 

تعمیر یا تعویض المانها

همانطور که در تصویر میبینید بعضی از المانهای مادربرد شما آسیب دیده یا سولفاته شده اند که پس از شستشو با التراسونیک در صورت نیاز این قطعات تعویض میگردند.انجام این کار توسط مراکز نامعتبر باعث آسیب جدی به مادربرد و تحمیل هزینه بسیار زیاد به مشتری خواد شد.

 

نظرات کاربران
 • لپ تاپ
  لپ تاپ9/18/2019 8:23:20 AM
  سلام سایت زیبا و قشنگی دارین ممنون میشم اگراز سایت من هم دیدن فرمایید و نظر دهید
  لپ تاپ
  https://www.rabokala.ir/product-category/کالای-دیجیتال/لپ-تاپ/
 • سپاس
  علی افخری4/1/2017 12:00:00 AM
  عالی بود.من خارج از شهر بودم که این اتفاق افتاد و لپ تاپم خیس آب شد.همه مراحل رو انجام دادم و الان داره مثل ساعت کار میکنه.فقط خواستم تشکر کنم
  • admin4/1/2017 12:00:00 AM
   سلام.خوشحالیم که مطلب برای شما مفید بوده.
ارسال نظر